Nový vzkaz na e-mail
Jméno
e-mail
text
Opište číslo

Rady do života

Co nám vzkazuje naše tělo, mysl a duše, když toužíme po sladkém

Návod pro život

Kurz štěstí

Oprosti se od svých nesplněných nadějí

 

Linka

 

Co nám vzkazuje naše tělo, mysl a duše, když toužíme po sladkém

Prahnete po cukru a sacharidech? Udělejte si z nich spojence!

Jste jedním z milionů lidí, kteří nedokážou říct „Ne, děkuji“ všem těm sladkým lákadlům? Opovrhujete těmi znepokojivými touhami po sladkém, které vás prostě nenechají na pokoji? Jste dokonce znechuceni vlastními ztrátami sebekontroly? Ach, jak dobře si pamatuji tyto příšerné pocity posedlosti sladkým! (Naštěstí po roce 1998 odešly, když jsem se sladkého vzdala na doporučení lékaře a stala se „znovuzrozenou“.)

Vaše touha po sladkém je důležitá – a dokonce cenná!

Co kdybych vám řekla, že existuje jemný, něžný a zábavný způsob, jak se postavit ke svým frustrujícím chutím na sladké? (Mimochodem, když říkám sladké, myslím tím také zpracované uhlovodíky, neboť stejně jako cukr jsou rychle metabolizovány ve vašem těle.) Ano, vaše nejhorší chutě nemusejí být vašimi nepřáteli. Když se na to podíváme v pravém světle, vaše chutě se vlastně mohou stát skvělými spojenci. Poněvadž tyto chutě jsou skutečnými způsoby, jakými vám vaše tělo posílá cenné zprávy, informace a vedení.

Když do vás uhodí touha po sladkém, je to způsob, jakým vaše Tělo, Mysl a Duše říkají: „Prosím, věnuj mi pozornost! Nedáváš mi, co potřebuji! A budu tě s tím otravovat, dokud se o mě nezačneš správně starat!“ Takže, dovolte mi doporučit vám tento postoj: Neděste se svých chutí. Namísto toho je přivítejte.

Slyšíte mě dobře! Považovat své chutě za dobré pro vás může být oříšek, ale přinejmenším byste k nim mohli přistupovat s nadšením jako detektiv, který zakopnul o životní klíče k Případu Tichého zabijáka. (Tím odkazuji na vysoký krevní tlak, známý jako Tichý zabiják, neboť ve skutečnosti existuje propojení mezi zvýšeným příjmem cukru a hypertenzí.)

Když jíte tolik sladkostí a karbohydrátů, můžete přibrat na váze, zvýšit výskyt srdečních chorob, rakoviny, diabetu a dalších 150 nemocí nebo indispozicí. (Stovky výzkumníků po celém světě zjistily nebezpečí cukru a strojem zpracovaných uhlovodíků.)

Hledejte důvody vašich chutí

Když uvážíme, že vaše závislost nebo návyk na sladké (jakkoli to nazvete) vás může zabít, je načase zjistit, proč vás neustále přepadají tyto přemáhající chutě. Začněme tím, že si představíme, že můžeme mluvit ke svému drahému Tělu, Mysli a Duši. Zde jsou některé zprávy, které vám mohou být posílány právě prostřednictvím chutí:

VAŠE TĚLO
1. „Mám takovou žízeň. Proč mi nedáváš dost vody?“
2. „Proč mi nedopřeješ zdravou snídani? Kdykoli mi nedáš najíst hned po ránu, nebudu v pořádku celý den!“
3. „Postavme se k tomu čelem, ty mě prostě neživíš dobře. Zoufale potřebuji více bílkovin – hlavně opravdu kvalitních bílkovin, jako těch v organických vejcích a z kuřat krmených travou.“
4. „Potřebuji nějaké kvalitní tuky. Prosím, dej mi nějaký přírodní olivový olej, lenová semínka, avokádo nebo jiné kvalitní tuky.“
5. „Jinak, proč mi nedáváš zeleninu? Opravdu prahnu po všech těch živinách a vláknině!“
6. „Proč mi dáváš tolik cukru? Tím mě jen nutíš, abych chtělo více a více a více.“
7. „Pojídáš až příliš slaného. Kvůli tomu chci neustále cukr a sůl! Cítím se dnes tak v nerovnováze.“

VAŠE MYSL
8. „Cítím se tak ztracená a mimo kontrolu. Tyto chutě mi pomáhají uniknout od toho, co chci opravdu dělat.“
9. „Krmíš mě takovým množstvím negativních myšlenek! Přitom se stále jen zhoršují a zhoršují. Nezbývá mi, než toužit po sladkém.“
10. „Potřebuji, abys mě pravidelně živil silnými, pozitivními nápady.“
11. „Můžeš tyto chutě porazit a zvítězit nad nimi tolika způsoby! Jen mi dej nějaké jednoduché prostředky a postupy.“
12. „Prosím tě, uvědom si, že opravdu strádám! Ty křupínky a brambůrky nejsou odpovědí!“
13. „Toto je na mě příliš. Tohle nemohu zvládnout. Potřebuji se pozvednout svým návykem na sladké.“

VAŠE DUŠE
14. „Jsem prostě tak nešťastná se svým manželem [partnerem, přítelem, otcem, matkou, atd.]“
15. „Moje kariéra mě vůbec nenaplňuje.“
16. „Jsem osamělá, smutná a nahněvaná kvůli tomu, co moje milovaná osoba udělala nebo neudělala / kvůli frustrující situaci.“
17. „Cítím se tak vyvedená z rovnováhy. Potřebuji, aby sis našel čas a dopřál mi péči skrze modlitby, jógu, meditaci nebo čtení něčeho inspirujícího.“
18. „Tak moc mi chybí láska, srdečnost a podpora!“
19. „Opravdu potřebuji obejmout. Je čas na mou dávku oxytocinu. Pokud kolem není nikdo, kdo by mi objetí věnoval, dej mi ho ty sám.“
20. „Potřebuji nahradit tyto chutě aktivitami, které miluji, jako Zumba, běhání nebo psaní.“


Jak jistě dokážete usoudit z těchto vnitřních myšlenek, je to způsob, jakým vám vaše Tělo sděluje velmi důležité informace skrze nutkavou chuť na sladké. Říká vám tím, že potřebujete více kvalitních proteinů, tuků nebo uhlovodíků (těch organických, sezónní zeleniny a ovoce).
A samozřejmě, pro vás, ženy, vaše chutě mohou vycházet i z hormonálních změn v dané situaci – ať už měsíční nebo životní (jako menopauza). Možná jsou také způsobeny těhotenstvím.

V tomtéž čase k vám promlouvá vaše Mysl, která vám říká, že potřebuje naplnit pozitivními myšlenkami a lepším pohledem na život.

Nebo se vám skrze chutě hlásí vaše Duše, která netouží po jídle, ale po emocionální výživě. Možná chcete jen obejmout nebo jinak uspokojit potřebu spojení s druhými lidmi, nebo i se sebou samými.

Na hlubší úrovni jsou tyto výrazné touhy způsobem, jakým jste upozorňováni na strádání. To vede k tomuto závěru:

Vaše chutě jsou známkou, že prožíváte nějaký druh prázdnoty. Takže příště, až vás přepadne chuť na sladké, odstupte stranou a zeptejte se sami sebe: „Jak mohu nejlépe naplnit sám sebe, abych už nemusel mít tyto chutě?“ Stejně jako když plníte nádrž svého auta, když vás varuje, že máte málo paliva a že nádrž je téměř prázdná, vaše Tělo, Mysl a Duše potřebují naplnit stejně tak – skrze výživné jídlo a aktivity, stejně jako skrze uklidňující myšlenky a pocity.Na rozdíl od nezdravých jídel, všechny tyto věci dokáží upokojit vaši prázdnotu a pomohou vám najít cestu, jak se osvovodit od sladkého a uhlovodíků jednou a provždy.

- Connie Benett

* * *

zdroj: http://healyourlife.com/author-connie-bennett/2013/01/wisdom/inspiration/craving-sugar-and-carbs
přeložila: Magda Techetová
zdroj překladu: http://healyourlife.com/author-connie-bennett/2013/01/wisdom/inspiration/craving-sugar-and-carbs

 

Linka

 

NÁVOD PRO ŽIVOT – POSELSTVÍ DALAJLAMY

 1. Vezměte v úvahu, že velká láska a velké skutky zahrnují velké riskování.
 2. Když prohrajete, nenechejte si ujít ponaučení proč.
 3. Držte se tří R: respektu vůči sobě, respektu vůči ostatním, responsibility-zodpovědnosti za všechny svoje činy.
 4. Pamatujte si, že když nedostanete to co chcete, je to někdy skvělý zásah štěstí.
 5. Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit.
 6. Nedovolte, aby malé neshody zranily velké přátelství.
 7. Když si uvědomíte, že jste udělali chybu, udělejte okamžitě kroky k její nápravě.
 8. Každý den buďte nějaký čas o samotě.
 9. Otevřete svoji náruč změně, ale nevzdávejte se při tom svých hodnot.
 10. Pamatujte si, že mlčení je někdy ta nejlepší odpověď.
 11. Žijte dobrý, čestný život. Až potom zestárnete a budete se dívat zpět, budete se moci těšit z něho podruhé.
 12. Milující atmosféra ve vaší domácnosti je základem vašeho života.
 13. Při neshodě s vašimi milovanými, řešte pouze přítomnou situaci. Nevynášejte na světlo minulost.
 14. Sdílejte svoje poznatky. Je to způsob, jak dosáhnout nesmrtelnosti.
 15. Buďte jemní k Zemi.
 16. Jednou do roka se vypravte někam, kde jste nikdy před tím nebyli.
 17. Pamatujte si, že nejlepší vztah je ten, ve kterém vaše vzájemná láska je větší, než vaše vzájemné potřeby.
 18. Posuzujte svůj úspěch tím, čeho jste se museli vzdát, aby jste ho dosáhli.
 19. Přistupujte k lásce a vaření s hravou bezstarostnou odevzdaností.

(zdroj mail - Poselství Dalajlámy)

 

Linka

 

Kurz štěstí

Den první: Definice skutečného štěstí
Jaká je vaše definice šťastného života? Žijete podle ní? Nezapomínáte zahrnovat sami sebe do této definice? Přemýšlejte o tom pozorně, neboť vaše definice štěstí ovlivní každé další zásadní rozhodnutí ve vašem životě. Například pokud si myslíte, že štěstí se nachází mimo vás, proměníte své štěstí v hledání, honbu nebo cíl; zatímco pokud víte, že štěstí je uvnitř vás, pak se vaše štěstí stane kompasem, průvodcem a pomocníkem, který vám pomůže žít bohatý život.

Cvičení pro dnešní den:

Je ohromný rozdíl mezi hledáním štěstí a následováním své radosti. Váš první závazek bude přemýšlet o otázce: "Kdy jsem nejvíce šťastný/á?" Zjistěte, co vás inspiruje, vyživuje a co rozžíhá plamínky radosti ve vašem nitru. Když si v tom uděláte jasno, pomůže vám to být k sobě upřímní a čestní, činit lepší volby a mít odvahu říci velké ANO všemu, na čem vám v životě nejvíce záleží. Řekněte svému dnešku ANO!

 

Den druhý: Smlouva o štěstí

Jako děti jste štěstí zažívali zcela snadno a přirozeně. Štěstí je vaše původní energie. Hravost je vaší pravou přirozeností. Radost je vaše duchovní DNA. V následujících letech však vaše osobnost vytvořila 'Smlouvu o štěstí', která je plná naučených myšlenek a falešných přesvědčení, jež omezují váš denní příliv radosti.
Mezi některé příklady podmíněného myšlení patří například obavy jako "Být příliš šťastný je sobecké", přesvědčení jako "Štěstí si musím zasloužit", pravidla jako "Musím se pro štěstí tvrdě snažit" a naše vlastní ustanovené zákony jako "Musím se obětovat pro štěstí druhých" a "Není v pořádku být šťastný, když ostatní šťastní nejsou".

Cvičení pro dnešní den:

'Smlouva o štěstí' je jen metafora, ale její důsledky působí velmi reálně. Dobrou zprávou je, že můžete svou 'Smlouvu o štěstí' přepsat tím, že budete ochotni ve svém životě přijímat štěstí bez podmínek. Dnešním úkolem je 10x dokončit následující větu:

"Jedním ze způsobů, jakými omezuji své vlastní štěstí, je..."

Volně odpovídejte. Nepřemýšlejte nad tím příliš. Nechte odpovědi plynout. A potom si pozorně projděte své odpovědi a hledejte jakákoli naučená pravidla, zákony a obavy, které můžete propustit a nechat jít. Štěstí je zdarma - neexistují pro něj žádné podmínky.

 

Den třetí: Volím si štěstí

Jakmile se vzbudíte, začínáte činit volby. Většina toho, co si zvolíte, spadá do seznamu úkolů a povinností, jako dát si sprchu, obléknout se, udělat snídani a dát si kávu s kofeinem nebo bez kofeinu. Pak je tu další kategorie vašich voleb, kdy se rozhoduje, jací budete - zda budete pozorní, milující nebo šťastní. Takže, zde je velká otázka pro vás: Na stupnici od 0 do 10, jak šťastní jste se dnes rozhodli být? Je vaše skóre 5 z 10, nebo 3 z 10, nebo 9 z 10? Dokážete ve své mysli najít ten bod, v němž jste se rozhodli, jak dobrý den budete mít?

Cvičení pro dnešní den:

"Někteří lidé se snaží svého štěstí dosáhnout, jiní lidé si ho vyberou." Všechno to záleží jen na čase, který si chcete ušetřit. Pokuste se najít ve své mysli místo, kde jste se už rozhodli, jak dobrý bude váš dnešní den. Jste s touto volbou spokojení? Nastavte si pozitivní záměry právě teď a nechte svůj dnešní den, aby byl mnohem krásnější, než jak byste si mohli pomyslet. A teď uveďte své pozitivní záměry ve skutečnost tím, že uděláte tři věci, které přimějí vaše srdce zářit.

 

Den čtvrtý: Vyvarujte se nezdravého sebeobětování

Abyste byli šťastní, potřebujete znát rozdíl mezi zdravou a nezdravou obětí. Zdravá oběť znamená vzdání se něčeho, co nám již není nápomocné, neodpovídá našemu novému pravému Já a nebo to z nějakého důvodu není příliš chytré, jako např. přestat všem na všechno říkat Ano, zkrátit seznam svých úkolů a povinností na polovinu, přestat se snažit každému zavděčit a přestat popírat své vlastní potřeby. Nezdravé obětování je, když obětujete své štěstí, své zdraví nebo svou integritu kvůli něčemu jinému. Důvod, proč je tento typ obětování tak škodlivý, je ten, že z dlouhodobého hlediska nepřinese nic dobrého vám ani nikomu jinému.

Cvičení pro dnešní den:

Když si hrajete na mučedníka, prohráváte a stejně tak prohrávají i ostatní. Jeden ze způsobů, jak se zbavit nezdravého obětování je soustředit se na přijímání. Lidé, kteří se rádi starají o druhé, sklouzávají k přílišnému dávání, které pak převyšuje přijímání, a tato nerovnováha nevyhnutelně vede k sebeobětování, vyčerpání a neštěstí. Dnes se upište k tomu, že budete více otevření než obvykle, necháte život, aby vás podpořil a dovolíte lidem, aby dávali zase vám. Být dobrým příjemcem je způsob, který vám pomůže lépe dávat, aniž byste přitom museli sami sebe nechávat stranou.

 

Den pátý: Dejte sami sebe na první místo

Jsme velmi vytížená a zaneprázdněná generace. Život nám někdy může připadat šílený. Seznam úkolů se nám nijak nekrátí. A pokud se nezastavíte, odcizíte se svému pravému já. Možná si slibujete, že si na sebe už už uděláte čas, ale kdy bude to už? Když se nezastavíte, bude z vás každý den jen šmouha a skončíte jako jakási korporátní verze svého skutečného já, neboli jak říká Maya Angelou, ptákem v kleci. Touha být více sami sebou je tím, co vás zachraňuje. Nemůžete být šťastní, když nejste sami sebou. Když si sami přislíbíte štěstí, máte klíč ke šťastnějšímu životu, který bude více odpovídat vašemu skutečnému já.

Cvičení pro dnešní den:

Nemůžete být šťastní, když zanedbáváte a přehlížíte sami sebe. Dnes si dejte sami se sebou schůzku. Dejte si nejméně 15 minut na to, abyste se sami se sebou sešli, věnovali se sami sobě a dali sami sebe na první místo. Toto není sobecké - je to základní životní potřeba každého člověka. Nalaďte se i na své zdraví. Zeptejte se sami sebe: "Co právě teď potřebuji?" "Jaké zprávy mi dává mé tělo?" "Jak se cítí mé srdce?" a "Co mi říká má vlastní moudrost?" Možná nastal čas k tomu, abyste si řekli o pomoc. Váš život bude mnohem lepší, když se o sebe budete hezky starat.

 

Den šestý: Váš vnitřní úsměv

"Většinu času se příliš nebavím a ve zbývajícím čase se nebavím vůbec." řekl jednou Woody Allen. Někdy může být život tak šílený, vyčerpávající a naléhavý, že se soustředíte jen na to, abyste vůbec celý den přežili, než abyste se pokusili si ho nějak užít. Letíte na autopilota. Jste spíše reaktivní než kreativní. Všechno se stává nastaveným programem a váš život se stává jen rozmazanou šmouhou. Tíha a únava, kterou cítíte ve svém těle, je jasným znamením, že existuje lepší cesta.

Cvičení pro dnešní den:

Studie o štěstí prokazují, že lidé, kteří dosahují vyšších úrovní štěstí, nemají o nic lepší životní okolnosti než vy. Proč jsou tedy tak šťastní? Jednou z odpovědí je, že tito lidé vědí, jak si užívat svůj život. Slovo "užívat si" znamená vnášet do něčeho radost. Dnes si udělejte čas na to, abyste nalezli svůj vnitřní úsměv. A to tak, že 1) zjistíte, co vám dodává energii, 2) soustředíte se na to, co milujete, a 3) zjistíte, co vás inspiruje. Opakujte si: "Dnes pamatuji na to, abych si vychutnával/a zázrak svého života."

 

Den sedmý: Odpuštění

Existují dva postoje, které prokazatelně zvyšují vaši úroveň štěstí. Jsou to odpuštění a vděčnost. V některých případech je ke štěstí v přítomnosti potřebné, abyste se vzdali svého lpění na představách o lepší minulosti. Odpuštění je klíč k uvolnění minulosti a k chopení se života v přítomném okamžiku. Je nemožné nést si s sebou všechna možná zranění a být přitom šťastní. Nemůžete být oběť a zároveň mít radost. Nemůžete se zanedbávat a zároveň se cítit celiství. Odpuštění vám pomáhá najít znovu své srdce, být k sobě upřímní, nechat minulost jít a osvobodit se.

Cvičení pro dnešní den:

Dnes si procvičujte odpuštění sami na sobě. Prohlašte tento den za Den nových začátků, ve kterém odpustíte sami sobě za všechny minulé chvíle, během nichž jste se k sobě chovali neláskyplně a nedbale. Odpuštění sobě samým je klíčem k sebelásce. Je to velmi důležité, neboť je nemožné skutečně milovat druhé a přitom nemilovat i sebe. A také, čím více budete sami sebe milovat, tím snazší bude i pro druhé milovat vás. Odpuštění je klíčem k lásce a štěstí.

 

- Robert Holden

 

Zdroj: FB stránka Svět zázraků: https://www.facebook.com/154754887945425/photos/a.175058935915020.47001.154754887945425/594953987258844/?type=1&theater

https://www.facebook.com/154754887945425/photos/a.175058935915020.47001.154754887945425/599121913508718/?type=1&theater

https://www.facebook.com/154754887945425/photos/a.175058935915020.47001.154754887945425/600585026695740/?type=1&theater

https://www.facebook.com/154754887945425/photos/a.175058935915020.47001.154754887945425/608646242556285/?type=1&theater

https://www.facebook.com/154754887945425/photos/a.175058935915020.47001.154754887945425/609501425804100/?type=1&theater

https://www.facebook.com/154754887945425/photos/a.175058935915020.47001.154754887945425/610667249020851/?type=1&theater

 

Linka

 

 

Oprosti se od svých nesplněných nadějí

Všechny dveře světa jsme měli někdy v životě otevřené dokořán, šance byly velice pestré. Byli jsme plni nadějí a plánů, měli jsme nápady a přesnou představu o tom, jak by měla vypadat naše budoucnost. Ve svých představách jsme byli úspěšní, milovaní a žádaní, měli jsme vynikající partnerský vztah a dělali jsme pochopitelně všechno mnohem lépe než naši rodiče. Byli jsme přesvědčeni o svém nadání a schopnostech a doufali jsme, že někdo brzy odhalí náš talent. Vypadalo to, že je otázkou času, kdy nám bude patřit celý svět.
Ale pak se náš život začal ubírat jiným směrem a většina našich tužeb se nenaplnila, mnohé z nich dokonce vůbec. Šli jsme jinou cestou, než jsme si naplánovali, odbočovali jinam, než jsme původně doufali, a zaměřovali se na věci, které nás odváděly pryč od našich tužeb a přání.

Když si dnes svůj život zrekapitulujeme, nemůžeme pochopit, proč se odvíjel úplně jinak a proč se naše nadání a schopnosti vůbec neprojevily. Proč to život nedovolil? Proč byl život k nám tak nespravedlivý? Vždyť jsme přece měli před sebou jasný obraz plný naděje.
Ještě dnes v sobě nosí někteří lidé tento obraz z dřívějška, obraz toho, po čem toužili a v co doufali, a nemohou pochopit, proč se jejich touhy nenaplnily. Pohlédneme-li do zpětného zrcátka, vidíme často jen zklamání a zranění, která jsme utrpěli, neúspěchy a porážky a pochopitelně i takové okamžiky, kdy jsme své štěstí minuli o vlásek, aniž bychom ho zachytili. Vidíme překážky, které jsme nepřekonali, a zábrany, které jsme nezvládli. To vše v nás zanechalo hluboké stopy zklamání.

Pocit bezpráví ovlivnil náš úhel pohledu a nedovolí nám, abychom byli šťastní. Když se dnes ohlédneme zpátky, považujeme své tehdejší chování za špatné a litujeme, že jsme byli tak neschopní. Ale způsobem, jakým se na věci díváme dnes, nemůžeme posuzovat naše chování v minulosti.

Obraz sebe samého, od něhož jsme se stále ještě neoprostili, i když už nemá s naším současným životem nic společného, nám brání být šťastní.
Pokud se nedokážeme oprostit od naší minulosti, budeme mít dále pocit, že námi někdo neoprávněně manipuluje, že si nás nikdo nevšímá, že jsme odmítnuti, vyloučeni z prostředí, do kterého bychom rádi patřili, a odsunuti stranou. Připadá nám, že nikdo neuznává náš talent a nadání, že děláme práci, která neodpovídá našim přirozeným schopnostem. Nebo žijeme společně s partnerem, který nemá nic společného s tím, po čem skutečně toužíme a co si představujeme.

Dokud v sobě nosíme starý obraz, který jsme si vytvořili v době raného mládí, budeme mít ustavičně pocit, že jsme ztroskotali. Dokud si nepřipustíme, že tento starý obraz byla jen touha, iluze, mnohdy dokonce jenom přemrštěné sny nebo pokus o útěk, dokud se opravdu neoprostíme od těchto nenaplněných okamžiků v našem životě, nebudeme schopni se vypořádat ani se současným životem.
Když se takto pozorujeme, vyvolává to v nás pocity závisti a žárlivosti. Závidíme našim kolegům, kteří mají lehčí život než my, přátelům, kteří žijí ve šťastnějším manželství, i známým, kteří se věnují kariéře. Závidíme dokonce i lidem, které známe pouze z tisku, a pokoušíme se zmírnit naši nespokojenost tím, že snižujeme jejich úspěch.

Na obrazu z minulosti, který si neseme v sobě a podle kterého ještě dnes sami sebe poměřujeme, vždy znovu žalostně ztroskotáme.

Jakmile však změníme svůj pohled a vzdáme se tohoto obrazu, přestaneme litovat všech svých špatných rozhodnutí a plakat nad všemi chybami, kterých jsme se dopustili, přestaneme snít o promarněných šancích, kterých jsme nedokázali využít, pak můžeme vykročit novou cestou, opravdu tou naší.
Přesněji řečeno - vždy jsme měli otevřené ty dveře, kterými jsme mohli projít. Mohli jsme využít jen takové možnosti, které odpovídaly našim tehdejším schopnostem.

Abychom mohli žít šťastně a spokojeně a nechat se nést proudem života, musíme minulost přijmout jako fakt, vyrovnat se s ní a uznat, že jsme tenkrát dělali to nejlepší, co jsme mohli , že jsme činili všechna rozhodnutí nejlépe, jak jsme v daném okamžiku mohli, a tak, jak jsme to považovali za správné. Měli bychom si přiznat, že náš život by tenkrát - ani kdybychom se bývali rozhodli správně - nemusel být tak úspěšný, jak jsme si ho malovali. Možná by každé jiné rozhodnutí než to, které jsme udělali, přineslo trápení, beznaděj a pocit, že to prostě nezvládneme.

Kdo ví, zda by ti povolání, které sis tenkrát vysnil, přineslo opravdový pocit naplnění. Kdo ví, jestli bys byl schopný vést takový partnerský vztah, jaký máš dnes, zda by ti přinesl pocit štěstí v době tvého mládí, kdy jsi ještě nebyl tak vnitřně silný a neměl tolik zkušeností. Je naprosto jisté, že jsi musel získat přesně takové zkušenosti, které jsi prožil, aby sis dokázal uvědomovat věci a situace tak, jak to umíš dnes.
Pokud bys tenkrát opravdu začal budovat svou kariéru jako zpěvák, herec, manažer, vedoucí, předseda či ředitel banky apod., kdo ví, zda bys ještě dnes dokázal stát na nejvyšším místě a nést veškerou zodpovědnost.

Znám lidi, kteří již velmi brzy - často příliš brzy - museli převzít roli, které díky svým tehdejším vědomostem a znalostem nemohli dostát, naprosto je vyčerpala, a ještě nyní trpí, když si tyto vzpomínky vybaví. Podívej se na lidi, kteří to na první pohled zvládli. Špičkoví manažeři, hvězdy v politice a ti, kteří chodí po červeném koberci. Jsou opravdu tak šťastní a spokojení, jak vypadají?
Zaměř se na to, co jsi chtěl kdysi dělat. A podívej se na stinné stránky této volby. Možná si uvědomíš, že není úplně jisté, že by takový život stál za všechnu tu námahu.

Je naprosto zbytečné vzpomínat na věci, které jsou dávno minulostí. Myšlenkami "co by bylo, kdyby..." si vytváříme překážky v dnešním životě. Máme pocit, že jsme to pokazili, že za nic nestojíme, a nedokážeme uznat, že jsme tenkrát udělali to nejlepší, co jsme mohli. Udělali jsme to, co bylo pro nás nejlepší.

Čím více se budeme utápět v pocitu nespokojenosti, tím více se vzdálíme štěstí, které máme dnes.

Lidé se mě často ptají, co si myslím o své minulosti, o svých partnerských vztazích a zraněních, která jsem prožil mezi nejbližšími. Jak to nyní se všemi znalostmi, které dnes mám, hodnotím. Zda mě nemrzí, že jsem už tenkrát neuměl přijímat lidi s takovou láskou, jakou cítím dnes. Ptají se, jestli toho v hloubi duše nelituji.

A já odpovídám vždy to stejné. Lítost je v tomto případě naprosto špatný pojem a vůbec neodpovídá skutečnosti. Neboť tenkrát jsem dělal to nejlepší, čeho jsem byl schopen. Nebyl jsem schopen udělat více. Nevěděl jsem to, co vím teď, nebyl jsem tak vyrovnaný a trpělivý, ani vnitřně silný.

Tenkrát jsem prostě dělal to nejlepší, čeho jsem byl schopen. To, že jsem dnes schopný jít mnohem dál, je díky vývoji, kterým jsem prošel. Když se za dvacet let podívám zpět na to, co dělám dnes, doufám, že budu schopný udělat mnohem více. A mohu s jistotou říci, že ani pak nebudu litovat toho, co dělám dnes, protože to je to nejlepší, co zvládnu.

Jak se postupně rozvíjíme, vidíme chyby, kterých jsme se dopustili v minulosti. To se nazývá vývoj.

Pamatuj si proto, že i ty dnes děláš to nejlepší, co můžeš. Tedy přesně to, čeho jsi schopen, se všemi svými omezeními, chybami a slabostmi. Vždy platí, že můžeš dělat jen jediné - to nejlepší, co umíš. A pokud se bude dále rozvíjet, zvládneš za deset let podstatně více než dnes.

Nemáme žádný důvod litovat toho, co se stalo v minulosti a také žádný důvod být smutní jen proto, co by dnes mohlo být, kdybychom si tenkrát zvolili jinou cestu.

Možná ses dříve zabýval věcmi, které ti tenkrát připadaly mnohem důležitější než v současnosti. Pak tyto věci vidíš jinak, než jsi je viděl tehdy, a bylo by nespravedlivé posuzovat minulost z dnešní pozice, tedy s tím, co víme teď.

Tvá dřívější rozhodnutí nebyla špatná, jinak by ses takto nerozhodl.

Tenkrát pro tebe byla tato rozhodnutí správná. To, že dnes vidíš věci jiank, díváš se na ně s větší moudrostí a více o nich přemýšlíš, vůbec neznamená, že by tenkrát události proběhly jinak, i kdyby ses jinak rozhodl. Nejspíš bys tehdy vůbec nevydržel tempo nebo bys nebyl schopný dostát hodnotám, které v současnosti považuješ za důležité.

Je možné, že jsme v sobě už tenkrát měli mnohem více talentu a schopností, než jsme opravdu využili, byli jsme však také možná příliš stydliví a ostýchaví na to, abychom je dokázali vyjádřit, či dokonce prosadit.

Ale právě kvůli tehdejší stydlivosti a nedostatku síly se prosadit nemá vůbec žádný smysl, abychom přemýšleli o tom, co všechno se mohlo stát, kdybychom už tenkrát měli tu vytrvalost a snahu dosáhnout cíle, kterou máme dnes.

Před mnoha lety mi jeden hudební vydavatel, když zjistil, že hraji na kytaru, píšu vlastní texty a vystupuji s malou kapelou, nabídl smlouvu. Ještě dnes při poslechu tehdejších nahrávek cítím jejich sílu a lituji, že jsem tu šanci tenkrát nevyužil. Ale tenkrát jsem to neuměl. Pocit méněcennosti, pocit, že to nezvládnu, mi zabránil vydat se na dráhu zpěváka a muzikanta. Myslel jsem si, že neumím zpívat, a nebyl jsem přesvědčen o tom, že by moje písně mohly oslovit větší množství lidí. Měl jsem strach, že by mě hudební vydavatel po několika málo nahrávkách zklamaně odmítl a poslal domů.

Dnes vidím tyto věci úplně jinak. Cítím, jakou měly moje tehdejší písně sílu. Měl jsem opravdu talent, ale neměl jsem sílu se prosadit.

Kdybych byl tenkrát schopný tuto šanci využít, udělal bych to.

Možná mě toto selhání uchránilo před tím, abych se spálil. Kdo ví, jaká by byla moje cesta ve skutečnosti. Možná by síla mých písní vystačila pouze na jednu dlouhohrající desku, možná bych se neseznámil se svou současnou partnerkou a neměl bych svou úžasnou dceru. Možná bych se nikdy nestal spisovatelem, nikdy bych nepsal tyto knihy, ale třeba bych se ještě pořád plácal v povrchnostech. Možná bych dnes vůbec nebyl šťastný.

Ale já jsem šťastný. Co víc ještě chci?

Šťastným jsem se však stal až poté, co jsem se vyrovnal s tímto selháním. Moje osobnost ani moje schopnost prosadit se nebyly tenkrát dostatečně silné. Můj pocit méněcennosti a strach, že neobstojím, byly prostě tak velké, že jsem neměl sílu to uskutečnit. Dlouho jsem v sobě nosil hluboký smutek. Pokaždé, když jsem si představil, že stojím nahoře na pódiu jako rocková hvězda, cítil jsem se méněcenný a neschopný. Tyto myšlenky však nemohly na tehdejší situaci nic změnit. Naopak stály proti mně - nedovolily mi, abych byl šťastný s tím, co jsem právě dělal. Tyto myšlenky mi tenkrát zabránily, abych aktivně prožíval svůj život.

Pokud bych se těmito myšlenkami zabýval ještě teď, neměl bych svou fantastickou rodinu, neprožíval bych štěstí v partnerství, nevnímal úspěch, který mají moje knihy, a uznání, jehož se mi dostalo od mnoha čtenářů. Nemohl bych vidět vnitřní hojnost svého života, která přišla úplně jinak, než jsem plánoval. Tyto myšlenky by mi trvale bránily, abych žil šťastný život.

Když tedy chceme vzít svůj život do vlastních rukou, dát mu nový směr nebo posílit ten stávající, musíme se oprostit od všech myšlenek na minulost a na promarněné šance. Můžeme si na ně vzpomenout, můžeme je i oplakat, ale pak je musíme jednou provždy nechat jít.

Teprve když jsem si uvědomil, že tyto "promarněné" šance měly v sobě i určité štěstí, začal jsem vnímat také jinou pravdu skrývající se v pozadí každé události. Záleží tedy jenom na nás, kterou pravdu si vpustíme do života. Já jsem se rozhodl pro štěstí. A ty?

Podívej se na svou minulost takto:

Všechno bylo správné právě tak, jak to proběhlo.
Všechno přišlo ve správný okamžik.
Všechno odpovídalo tvým tehdejším schopnostem.
Všechna tvá rozhodnutí vedla k tomu, že se dnes zabýváš myšlenkami, které tě činí šťastným.
Každá "promarněná" šance nabídla novou, mnohem lepší příležitost.
Buď vděčný za každé rozhodnutí, které jsi v životě učinil.


Štěstí je... když se naplněni pokorou oprostíme od minulosti.

 

- z knihy Jednoduše buďte šťastní, Pierre Franckh

 

Zdroje:

https://www.facebook.com/notes/sv%C4%9Bt-z%C3%A1zrak%C5%AF/oprosti-se-od-sv%C3%BDch-nespln%C4%9Bn%C3%BDch-nad%C4%9Bj%C3%AD-22/543457572408486

https://www.facebook.com/notes/sv%C4%9Bt-z%C3%A1zrak%C5%AF/oprosti-se-od-sv%C3%BDch-nespln%C4%9Bn%C3%BDch-nad%C4%9Bj%C3%AD-12/536701913084052

TOPlist